Jak powstaje okładzina Rockpanel?
Aby dowiedzieć się, w jaki sposób produkowane są zrównoważone okładziny elewacyjne Rockpanel, musimy przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu:
Jak powstaje okładzina elewacyjna Rockpanel? Od rozwłókniania lawy po malowanie sprasowanych płyt: przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy procesu produkcji Rockpanel.
Aby dowiedzieć się, w jaki sposób produkowane są zrównoważone okładziny elewacyjne Rockpanel, musimy przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu:
Okładziny elewacyjne Rockpanel wykonane są z włókien wełny skalnej. Cała wełna skalna, z której wytwarzane są produkty grupy ROCKWOOL, powstaje w fabrykach własnych ROCKWOOL. Produkcja włókien wełny skalnej rozpoczyna się od rozgrzania mieszaniny bazaltu (zastygłej lawy), wełny skalnej z recyklingu oraz surowców uzupełniających, do temperatury około 1500°C – takiej, jaka panuje wewnątrz wulkanu. Proces produkcji włókien wełny skalnej jest w rzeczywistości technologiczną repliką wnętrza wulkanu. Stopiony bazalt jest rozrzucany przez wirówki i rozwłókniany do postaci cienkich pasm wełny skalnej. Proces wytwarzania wełny skalnej można porównać do sposobu produkcji waty cukrowej.
Włókna wełny skalnej są zbierane i belowane na potrzeby transportu i przechowywania. W tej formie materiał jest gotowy do przekazania na linie produkcyjne Rockpanel.
Na linii pras kobierzec włókien wełny skalnej jest ściskany do postaci płyt o dużej gęstości. Jako element łączący dodawana jest niewielka ilość żywicy termoutwardzalnej. Tak powstaje płyta o niskiej kaloryczności i bardzo dobrych właściwościach reakcji na ogień.
Odpady produkcyjne są ponownie wykorzystywane w naszym procesie produkcyjnym: każdy odcięty kawałek wełny skalnej trafia do recyklingu i jest powtórnie wykorzystywany do produkcji nowych włókien wełny skalnej. A dzięki wyjątkowemu i wysoce wydajnemu procesowi produkcyjnemu jesteśmy w stanie wytworzyć ponad 400 m² płyt Rockpanel z zaledwie 1 m³ bazaltu.
Kolejnym krokiem jest wykończenie płyt kolorową powłoką. Do tego celu używamy systemu powłok wodorozcieńczalnych o wysokiej trwałości. Dzięki modularności systemu możemy tworzyć wszelkiego rodzaju wykończenia – od jedno-kolorowych po różnorakie wzory: Woods, Stones, Metals czy Chameleon.
Na koniec możliwe jest nałożenie dodatkowej warstwy ochronnej. Powłoka ProtectPlus tworzy powierzchnię samoczyszczącą anty-graffiti o podwyższonej odporności na promieniowanie UV i zapewnia jeszcze większą trwałość.
Na tym etapie linie lakiernicze są czyszczone wodą i jest to jedyny raz kiedy w fabryce Rockpanel używana jest w ona w procesie. Jej łączne zużycie podczas czyszczenia to niecałe 3000 m3 (w 2021 roku zużyto jej dokładnie 2804 m3). Zużyta woda jest następnie przesyłana do zakładu oczyszczania firmy ROCKWOOL, który oczyszcza ją na dalsze potrzeby produkcyjne.
Produkujemy płyty Rockpanel o powierzchni ponad 400 m²
Z zaledwie 1 m³ bazaltu
Grupa ROCKWOOL nieustannie dąży do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Pobierz nasz Raport ekorozwoju za rok i dowiedz się więcej o naszych postępach, osiągnięciach i nowych zobowiązaniach:
Przeczytaj poniższe artykuły. Kliknij w interesujący Cię temat, a otworzy się cały artykuł.
We manufacture board material mostly used in ventilated constructions, for facade cladding, roof detailing, soffits and fascias.