Siedziba EromesMarko, firmy tworzącej innowacyjne rozwiązania wyposażenia obiektów oświatowych, została poddana gruntownej renowacji. Fabryka w Wijchen, gdzie znajduje się również centrala firmy, powstała w 1967 roku. Na przestrzeni lat budynek był wielokrotnie rozbudowywany, teraz nadszedł czas na poważny remont. Architekt Martijn de Waal z DUAL Architects zaprojektował budynek produkcyjno-biurowy, w którym zrównoważony rozwój odgrywa kluczową rolę - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Gospodarka cyrkularna
EromesMarko bardzo wierzy w koncepcję gospodarki cyrkularnej, czyli system, w którym zasoby są optymalnie wykorzystywane, a odpady z jednych procesów stają się surowcami w innych. Ta społeczna odpowiedzialność biznesu znajduje pełne odzwierciedlenie w nowym budynku. Wykorzystywana jest w nim energia słoneczna, podobnie jak oświetlenie LED z kontrolą światła dziennego, a wytworzone ciepło jest odzyskiwane i użyte ponownie.
Inteligentne wykorzystanie powierzchni produkcyjnych i biurowych
Dodatkowo, budynek został bardzo elastycznie i sprytnie rozplanowany. W końcu trudno nazwać zrównoważonym, miejsce z rzadko wykorzystywanymi przestrzeniami. Remont pozwolił na powiększenie powierzchni podłóg o jedną czwartą, do 17 000 m2, a kubatura wzrosła z 54 000 do aż 119 000 m3.