Zabawna kompozycja z trzech wzorów płyt Rockpanel Woods
Od początku było jasne, że tylna fasada budynku przy Van Lennepstraat stanowi największe wyzwanie. Van Eijck: "Pierwotne dobudówki wygładzono w latach 80-tych XX wieku za pomocą drewnianych elementów konstrukcyjnych szkieletu i obłożono płaską, zawierającą azbest okładziną. W rezultacie fasada straciła swoją figlarność i plastyczność."
W ścisłej współpracy z klientem architekci postanowili wypełnić tylną fasadę dodatkową izolacją i nadać jej nowy wygląd za pomocą specjalnego wzoru z trzech żywych odcieni brązu połączonych z białymi panelami na ościeżach i we wnękach. Wybrali płyty elewacyjne Rockpanel Woods w kolorach Mahogany, Cherry and Merbau, a następnie ułożyli wzór zgodnie z ciągiem Fibonacciego. Van Eijck: "Płyty mają trzy różne szerokości: wąską, dwa razy szerszą i trzecią o szerokości dwóch pierwszych razem, a także różnią się wysokością. Połączenie z białymi płytami Rockpanel w zagłębieniach, takich jak balkony, podkreśliło plastyczność fasady, tworząc nowoczesną, zabawną tylną elewację, jakiej wymaga ta lokalizacja."
Przyjazne dla środowiska i łatwe w utrzymaniu
Zrównoważony rozwój był głównym powodem wyboru produktów Rockpanel, mówi Robin Hassankhan, kierownik projektu w firmie Willems Vastgoedonderhoud, wykonawcy tego przedsięwzięcia. „Nie znam żadnej alternatywy, jeżeli chodzi o wpływ na środowisko. Płyty Rockpanel są wykonane z naturalnego produktu, sprasowanej wełny skalnej z bazaltu, dzięki czemu mają również przewagę odnośnie zrównoważonego rozwoju. Pracujemy wyłącznie na rynku renowacji, a w przypadku wielu projektów zajmujemy się także konserwacją. Z biegiem lat przekonaliśmy się, że dzięki temu koszty konserwacji są niższe niż w przypadku innych materiałów okładzinowych. Jest to korzyść dla nas jako firmy konserwacyjnej, a także oczywiście dla klientów.”
„Poza tym, dodatkową korzyścią jest wszechstronność produktów Rockpanel” - mówi Hassankhan. „Używamy ich jako okładzin, ale równie dobrze możemy je wykorzystać do budowy elementów wykończeniowych dachu lub do tworzenia ram okiennych”.
Łatwa obróbka
Z elewacji usunięto istniejące płyty azbestowe. Następnie BSK wykonała izolację ROCKWOOL zarówno wewnątrz jak i na wierzchu istniejących drewnianych elementów konstrukcyjnych. Płyty elewacyjne Rockpanel Woods przymocowano za pomocą wkrętów. Dyrektor Pieter Vroegop: „Z płytami Rockpanel po raz pierwszy zetknąłem się w latach 90 i od tamtej pory jestem ich fanem. Materiał jest łatwy w obróbce, a do jego modyfikacji na placu budowy nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi. Ze względu na skomplikowany wzór, spędziliśmy sporo czasu nad tym projektem, przycinając płyty na wymiar i logicznie numerując poszczególne kolory i wymiary. Jednak na placu budowy, montaż był już dziecinnie prosty. To było wymagające i zabawne zlecenie - efektem końcowym jest projekt, będący powodem do dumy.”
Podwyższenie standardu całej dzielnicy
Od tego czasu zostały odnowione wszystkie domy przy ulicy Van Lennepstraat. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt stwierdziły, że są bardzo dumne z wykonanej pracy. Architekt van Eijck jest szczególnie zadowolony z tylnej fasady: „Niewielka interwencja, jaką jest wymiana okładziny, w znacznym stopniu zmieniła jakość życia mieszkańców Van Lennepstraat, a także całej okolicy. Zabawny wzór elewacji z płyt Rockpanel Woods w połączeniu z białymi okładzinami Rockpanel we wnękach zdecydowanie podwyższył ich standard.”