Szkoła specjalna z fasadą o żywych kolorach

Prostota, łatwa konserwacja i atrakcyjny wygląd – takie wymagania miała spełniać fasada rozbudowy szkoły specjalnej w Pfarrkirchen w Bawarii. Odpowiednim rozwiązaniem okazała się fasada wentylowana wykonana z okładzin elewacyjnych Rockpanel Colours. Trzy odcienie zieleni w nieregularnym układzie i ze skośnymi łączeniami płyt stworzyły zróżnicowaną i żywą fasadę.

Szkoła Betty-Greif, jako skupiająca się na specjalnych potrzebach edukacyjnych, jest ważną częścią ogólnego systemu oświaty w okręgu Rottal-Inn. Uczniowie dziewięciu klas w Pfarrkirchen mają do dyspozycji dziesięć sal lekcyjnych i czynną przez cały dzień świetlicę. Ponadto w szkole organizowane są dodatkowe zajęcia przygotowawcze dla dziesięcioosobowych grup. W rezultacie, wzniesiony w latach 80. ubiegłego wieku budynek, do którego uczęszcza 150 uczniów, został kompletnie zapełniony. Budżet opiewający na prawie pięć milionów euro umożliwił rozbudowę szkoły o 450 m² i odnowienie istniejących już obiektów.

Przebudowa podczas zajęć szkolnych

W drodze europejskiej procedury przetargowej wybrano projekt przebudowy przedstawiony przez COPLAN AG, niezależną firmę budowlaną z leżącego niedaleko Monachium Eggenfelden, posiadającą znaczące doświadczenie w budowie szkół, szczególnie w trakcie trwania roku szkolnego. Projekt zakładał dobudowę dwóch skrzydeł z płaskim dachem. Zachodnie skrzydło zostało połączone z istniejącym budynkiem, a północne – podniesione, aby stworzyć dodatkową kondygnację będącą przedłużeniem istniejącego budynku i opartą na kolumnach nad zboczem. Pozwoliło to na poszerzenie istniejącego boiska szkolnego i dodanie zadaszenia chroniącego przed warunkami atmosferycznymi. W ten sposób projekt stworzył idealne warunki do indywidualnego wsparcia dla dzieci, a jednocześnie zapewnił optymalne połączenie z istniejącym budynkiem.

Okładziny elewacyjne Rockpanel optymalnym rozwiązaniem

Decyzja o zastosowaniu płyt Rockpanel została podjęta w wyniku wyczerpującej procedury selekcyjnej. Omówiono różne rozwiązania fasady. W pierwotnym projekcie architekci przedstawili okładzinę drewnianą. Zleceniodawca obawiał się, że to rozwiązanie pociągnie za sobą wysokie koszty konserwacji, dlatego trzeba było zastanowić się nad innymi możliwościami. Ponadto zleceniodawca uznał, że fasada powinna mieć żywy, przyjazny dla dzieci wygląd. Płyty Rockpanel zostały wybrane ze względu na szeroką gamę dostępnych kolorów, łatwą konserwację oraz zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. „To produkt idealnie spełniający wymagania dla fasady szkoły Betty-Greif” – podkreśla Torsten Mehlsteibl, inżynier odpowiedzialny za planowanie i zarządzanie budową w firmie COPLAN AG. Autorzy projektu wzięli również pod uwagę ochronę przeciwpożarową: standardowe płyty Rockpanel spełniają wymogi dla klasy reakcji na ogień B-s2, d0 (zgodnie z normą EN 13501-1). Co więcej, są przyjazną dla środowiska alternatywą dla innych okładzin fasadowych. Instytut BRE Global, należący do brytyjskiego centrum badań i certyfikacji Building Research Establishment (BRE) – uznana na całym świecie niezależna jednostka przeprowadzająca specjalistyczne oceny – przyznał płytom Rockpanel ocenę A+/A potwierdzającą ich doskonałe właściwości środowiskowe.

Zdecydowała szeroka gama kolorów

Szeroka gama wzorów i paleta dostępnych kolorów przekonała Dietmara Wöhlera, architekta projektu w COPLAN AG, do płyt Rockpanel. Wykorzystano kolekcję produktów Rockpanel Colours, która obejmuje niemal nieograniczoną paletę barw. Płyty w pięćdziesięciu standardowych kolorach mogą zostać dostarczone bezpośrednio z magazynu. W przypadku zamówień o wielkości co najmniej 100 m² producent może wyprodukować płyty w niemal każdym kolorze RAL/NCS. „Zważywszy na szeroką gamę płyt Rockpanel Colours, porzuciliśmy ideę fasady drewnianej na rzecz swobody projektowania” – mówi architekt Dietmar Wöhler.

W efekcie powstała fasada w trzech różnych odcieniach zieleni – wszystkie to kolory specjalne – z użyciem płyt typu Durable o grubości 8 mm. Rozmieszczono je nieregularnie, tworząc zróżnicowaną i żywą fasadę. Ukośne łączenia dodatkowo wzmocniły ten efekt oraz pozwoliły uniknąć surowego i monotonnego rozmieszczenia płyt. „Ponieważ okładziny elewacyjne Rockpanel są dostępne niemal w każdym kolorze RAL/NCS i łatwo się z nimi pracuje, dlatego fasada wygląda dokładnie tak, jak planowaliśmy” – entuzjastycznie wyjaśnia architekt.

Dodatkowa warstwa dla dodatkowej ochrony

By spełnić wymagania zleceniodawcy dotyczące łatwej konserwacji fasady, wykończenie okładzin stanowi dodatkowa warstwa ochronna. Przezroczysta, wodoodporna powłoka ProtectPlus zwiększa samoczyszczące właściwości płyt. Kurz i pył nie przykleją się do nich i zostają zmyte przez deszcz lub wodę. Okładziny pozostają czyste, a nawet graffiti – często spotykane w szkołach – można łatwo usunąć za pomocą specjalnego detergentu.

Rozbudowa wyraźnie poprawiła wygląd szkoły Betty-Greif. „Kolory fasady są ciągle świeże i wyraźne” – chwali projekt Fritz Preisinger, dyrektor szkoły Betty-Greif i dodaje: „Nawet kiedy pada deszcz lub gdy nie świeci słońce, zieleń pozostaje soczysta”. Generalny remont starego budynku szkoły Betty-Greif został zaplanowany na wiosnę 2018 roku.

Renovation and extension of the Betty-Greif school in Pfarrkirchen, Germany with Rockpanel Colours incl. ProtectPlus coating

Informacje o projekcie

Zleceniodawca
Okręg administracyjny Rottal-Inn, Niemcy

Projekt
COPLAN AG, Eggenfelden, Niemcy

Płyty fasadowe
Rockpanel, Roermond, Holandia

rockpanel