Estetyka i efektywność energetyczna, to jego cechy charakterystyczne

Położony w strefie handlowej Hippocrate na wschód od Montpellier biurowiec Fahrenheit jest siedzibą kilku firm i gabinetów lekarskich. Wytworny budynek posiadający certyfikat HQE znakomicie wpasowuje się w otoczenie.

Zdecydowanie, nowoczesna efektowna i zrównoważona konstrukcja

Firma architektoniczna A+ pracująca na zlecenie firmy deweloperskiej Agir Promotion wybrała naturalne materiały posiadające wysoką ocenę środowiskową, aby wypracować nowe podejście do kwestii izolacji termicznej i okładzin zewnętrznych budynków.

„Okładziny elewacyjne Rockpanel wybrano w wyniku wnikliwej analizy, podczas której wzięto pod uwagę względy ekonomiczne i estetyczne, jak również właściwości materiałów. O wyborze zadecydował fakt, że płyty Rockpanel wytwarzane są na bazie naturalnej skały bazaltowej“ – wyjaśnia architekt Philippe Cervantes.

Przy użyciu okładzin elewacyjnych Rockpanel, fasada budynku została owinięta nieskazitelną bielą zaakcentowaną przeplotami pionowych pasm zieleni. Pasma te wydają się być zawieszone między piętrami, łącząc panoramiczne okna, które również oplatają budynek. Są one również miniaturowym odzwierciedleniem ogromnych osłon przeciwłonecznych chroniących zewnętrzne metalowe schody ukryte w narożnikach budynku niczym kotwica na dziobie okrętu. Budynek Fahrenheit wydaje się być zaprojektowany niczym ogromne puzzle, a jego geometryczna konstrukcja w kształcie litery Z łamie regularny kształt prostopadłościanu.

Wyzwanie budowlane w krainie kamieniarstwa

Na południu Francji w budownictwie najpopularniejsze są ściany murowane i stosowanie izolacji wewnątrz. Jak mówi Philippe Cervantes, „stosowanie izolacji zewnętrznej na tym obszarze należy do rzadkości”. Dlatego całą fasadę budynku Fahrenheit pokryto okładzinami elewacyjnymi Rockpanel, które stanowią osłonę dla izolacji termicznej ROCKWOOL. Architekt po raz pierwszy wykorzystał materiały Rockpanel i jest przekonany o trwałości tego rozwiązania, ponieważ bazalt, na bazie którego produkowane są płyty Rockpanel, daje im wzorcową odporność na wahania temperatury i wilgotności.

Wytrzymałe, elastyczne i lekkie płyty Rockpanel można poddawać obróbce z użyciem standardowych narzędzi do obróbki drewna bez potrzeby stosowania specjalistycznego sprzętu, tworząc z nich różnorodne kształty odzwierciedlające estetykę budynku zgodnie z projektem architekta.

The Fahrenheit building in Montpellier, France with Rockpanel Colours exterior cladding

Informacja o projekcie

Klient
Agir Promotion, Perpignan - Francji

Lider projektu
A+ Architecture, Montpellier - Francji

Wykonawca
Fondeville, Montpellier - Francji

Okładziny fasadowe
Rockpanel, Roermond - Niderlandy

rockpanel