Nowy budynek szkoły inspirowany drzewem

Szkoła na osiedlu Maasniel w holenderskim Roermond otrzymała inspirowany kształtem drzewa nowy budynek z czterema salami lekcyjnymi, a także nową bibliotekę, teatr plenerowy oraz plac do spotkań i nauczania otwartego. Projektanci inwestycji z pracowni architektonicznej Coppen, wykorzystali symbolikę drzewa, aby w trady- cyjnej szkole powołać do życia nowe miejsca i metody nauki. „Nauczanie dzieci nie polega już na podawaniu im faktów. Chodzi o to, by dzielić się pomysłami i wzbudzać entuzjazm do poznawania nowego świata, a nie tego, który rzekomo znamy” – mówi architekt Hans Coppen i dodaje: „Wokół drzewa zbierają się ludzie. Nowy centralny plac szkoły też jest jak drzewo, ponieważ jest miejscem spotkań, rozmów i dzielenia się pomysłami.

Iskrzące kolory ożywiają budynek szkoły

Drzewo zapewnia schronienie i daje poczucie bezpieczeństwa. Drewniane domki wykonane z płyt Rockpanel Woods to miejsce odpoczynku dzieci po zajęciach grupowych. Z płyt Rockpanel Brilliant powstały inspirowane kształtami drzewa motywy zdobiące fasady sal lekcyjnych. Motywy te nachodzą na brzegi okien, dzięki czemu pomieszczenia dla najmłodszych, 4-6 letnich uczniów są bardziej przytulne.

Łatwe w cięciu płyty występują tu w całej gamie kolorów, takich jak pomarańczowy, kremowy i różne odcienie zieleni utrzymane w kolorystyce pobliskich drzew, kory i mchu. Kiedy na budynek padają promienie słońca, iskrząca powierzchnia płyt Rockpanel Brilliant dodatkowo ożywia wszystkie te barwy.

rockpanel