Łagodne olbrzymy w harmonii z otoczeniem

Położone na północnym krańcu Leusden dwa budynki mieszczące 50 mieszkań zostały zbudowane zgodnie z przyciągającym uwagę projektem 't Zicht przygotowa- nym przez zespół architektów ONB.

Prace budowlane zostały zakończone we wrześniu 2013 roku; wszystkie lokale są zamieszkane. Budynki przywołują na myśl niemal niedostrzegalny dziś historyczny wizerunek Leusden: charakterystyczne dla regionu gospodarstwa rolne i owczarnie budowane wzdłuż dróg.

„Nasz projekt jest inspirowany historią Leusden oraz wszystkich miasteczek i wiosek, z których powstało miasto. Wyjątkowe krajobrazy również stanowiły źródło inspiracji. Trudno znaleźć tu dwa podobne mieszkania, ale każde z nich zapewnia tak samo doskonały widok na miasto i okolicę”. Lars Zwart, architekt.

Naturalne formy i ukłon w stronę przeszłości

„Natychmiast po ujrzeniu tego wyjątkowego miejsca na obrzeżach Leusden wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć dwa współgrające z otoczeniem budynki zapewniające wspaniały widok na okolicę. Chcieliśmy, aby budynki nie były odrębnymi obiektami – zależało nam na tym, aby były pełne ekspresji i pasowały do krajobrazu, historii i mieszkańców Leusden.

Na frontowej elewacji zamontowano okiennice w kolorach wykorzystanych w herbach regionu. Kształt dachu przywodzi na myśl owczarnie, które kiedyś znajdowały się w tym miejscu. Płyty Rockpanel z widocznymi sękami mające naturalny kształt przypominają oblicówkę z tarcicy wykorzystywaną w starych, tradycyjnych budynkach w gospodarstwach.

Układ niemal każdego mieszkania jest wyjątkowy, ponieważ podstawy obu budynków są prawie trójkątne. Zapewnia to doskonały widok na okoliczne budynki i inspirujący krajobraz. Naszym projektem udowodniliśmy, że wysoki budynek nie musi być prostopadłościanem – jego forma może współgrać z otoczeniem!”.

 

Nowoczesne okładziny fasadowe

Do realizacji swojego znanego projektu ’t Zicht w Leusden zespół architektów współpracujących z Larsem Zwartem wybrał wytrzymałe okładziny fasadowe Rockpanel.

Dzięki łatwemu w obróbce materiałowi, z którego wykonano płyty Rockpanel, fasada mogła zostać wykonana z płyt z sękami. Płyty są odporne na czynniki pogodowe i działanie wilgoci, w związku z czym zabezpieczanie krawędzi nie było konieczne. Płyty Rockpanel łączą łatwość obróbki charakterystyczną dla drewna z wytrzymałością skały. Takie właściwości sprawiają, że montaż okładzin fasadowych Rockpanel przebiega szybko, co zapewnia oszczędności.

„Używając płyt Rockpanel, mogliśmy stworzyć ciepłe, białe i niewymagające konserwacji fasady będące stylową, nowoczesną interpretacją drewnianych oblicówek wykorzystywanych w starych domach wiejskich charakterystycznych dla tego regionu. Dokładnie taki efekt chcieliśmy osiągnąć” powiedział architekt Lars Zwart.

Apartment block 't Zicht with Rockpanel Colours in Leusden, The Netherlands

Informacje o projekcie

Projekt
‘t Zicht, 47 mieszkanie

Zleceniodawca
Woningstichting Leusden

Lokalizacja
Leusden (Niderlandy)

Architekt
Lars Zwart, Martin Monderen, René Beiler, Huub Prick van Wely, Frank de Heus

Produkt
Rockpanel Colours

rockpanel