„Żywa” fasada w harmonii z naturą

Firma rodzinna BRUNNER z siedzibą w Eggenfelden (Niemcy) od 1946 roku projektuje i wytwarza wysokiej jakości piece i kominki. Gdy w roku 2010 podjęto decyzję o rozszerzeniu działalności o produkcję kotłów i systemów grzewczych, w firmie zaczęło brakować przestrzeni. Zaowocowało to budową nowego zakładu, zaprojektowanego przez lokalnego architekta, prof. Markusa Franka. Zakład tworzą dwa nowoczesne budynki wyróżniające się nowatorskim wykonaniem zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Niezwykła fasada budynków doskonale współgra z przyszło- ściową działalnością firmy BRUNNER.

Zaprojektowano nowy budynek biurowy z atrakcyjną przestrzenią roboczą oraz nowy budynek technologii grzewczych o powierzchni 4,500 m² – ten drugi na potrzeby opracowywania, prezentacji i przechowywania produktów firmy BRUNNER. Znajdują się w nim sale szkoleniowe dla pracowników i klientów, laboratoria badawcze i technologiczne, magazyn oraz część wysyłkowa. Kluczowa rola drewna jako opału dla produktów firmy BRUNNER została odzwierciedlona poprzez naturalny wygląd i wrażenie, jakie wywołują obydwa budynki obłożone płytami Rockpanel. Osoby odwiedzające budynki również są otoczone drewnem. W środku ma się niesłychane poczucie przestrzeni – sale o wysokości ponad dziewięciu metrów, imponujące łukowate sufity i duże betonowe powierzchnie zostały połączone z naturalnymi, ciepłymi materiałami, takimi jak ubita ziemia i drewno.

Elastyczna jak drewno i nowoczesna jak Corten

Budynek posiada ciepły, naturalny wygląd. Jako materiały okładzinowe brano pod uwagę również stal Corten oraz modrzewiowe gonty. Zasadnicze było założenie, by okładzina nie zakłócała czystego stylu budynku, a jej koszt nie spowodował przekroczenia budżetu. Celem było stworzenie jednolitej powierzchni o niepowtarzalnym charakterze przy użyciu niedrogich materiałów budowlanych.

Architekt, prof. Markus Frank, przygotował szereg róż- nych rozwiązań: „W przypadku fasady myśleliśmy o drewnie albo odcieniach rdzewiejącego żelaza. Stosy drewna są w końcu wewnętrznie powiązane z produk- tami firmy BRUNNER. Materiały budowlane mogą mieć organiczny charakter tylko wtedy, gdy w pełni komponują się z otoczeniem i są dostosowane do klimatu. Podobnie jak przy klasycznych fasadach drewnianych, powinny z czasem nosić pewne ślady zużycia”.

 

Czysto, naturalnie, wyjątkowo i trwale

Prof. Frank znalazł doskonałe rozwiązanie w postaci płyt Rockpanel Natural. Wygląd tych trwałych okładzin bazaltowych jest postarzany przez działanie światła słonecznego i naturalne wietrzenie. Podobnie jak drewno starzeje się i zmienia odcień, pierwotny żółto-zielony kolor niepowleczonych płyt ciemnieje po około sześciu tygodniach, tworząc wyjątkowo naturalną i niepowtarzalną fasadę.

Offices and factory of the Brunner family business in Eggenfelden, Germany with Rockpanel Natural exterior cladding

Informacja o projekcie

Klient
Ulrich Brunner GmbH, Eggenfelden, Niemcy

Architekt
Prof. Markus Frank, frank architekten GmbH, Eggenfelden, Niemcy

Wykonawca
Mangertseder Zimmerei & Holzbau GmbH, Arnstorf, Niemcy

Materiały okładzinowe
Rockpanel

Nowoczesna izolacja

Wykonawca okładziny, firma Mangertseder Zimmerei & Holzbau GmbH zaistalowała paroprzepuszczalne płyty izolacyjne wykonane z niepalnej wełny skalnej (ROCKWOOL Fixrock 035), co pozwoliło zapewnić nowoczesną izolację cieplną fasady. Płyty fasadowe Rockpanel Natural były mocowane do drewnianej podkonstrukcji. Skala i układ podkonstrukcji musiały odpowiadać bardzo szczegółowemu projektowi przygotowanemu przez prof. Franka wraz z klientem.

Dyrektor zarządzający Ralf Mangertseder wspomina: „Plan montażu ulegał ciągłym zmianom w konsultacji z klientem, podczas gdy my przedstawialiśmy liczne próbki. Ale nagroda za zaangażowanie była wspaniała – powstała naprawdę niezwykła fasada, która jest jednocześnie nowoczesna i naturalna oraz doskonale wpisuje się w etos firmy BRUNNER. Kolumny w kształcie litery V oraz połączony wzór okładzin fasady na lewo i prawo od głównego wejścia przypominają stylizowane drzewa – dokładnie to, czego oczekiwał pan Brunner”.

Łatwość obsługi

„Łącznie zamontowaliśmy ponad 6.268 m2 płyt Rockpanel Natural o grubości 10 mm” – wyjaśnia Ralf Mangertseder. „Bardzo zaimponowała nam łatwość obróbki materiału, zwłaszcza, kiedy przyszło do przycinania płyt na potrzeby budynku technologii cieplnych. Mimo że płyty są wykonane z bazaltu, przez co są bardzo wytrzymałe, pracuje się z nimi równie łatwo jak z drewnem i to przy użyciu tych samych narzędzi.

Materiał ma naturalny kolor i jest niewrażliwy na wilgoć, toteż ani powierzchnie, ani krawędzie cięte czy otwory nawiercone nad oknami czy klapami oddymiającymi nie musiały być korygowane ani uszczelniane. Wszystkie płyty można było łatwo zamontować za pomocą wkrętów w odpowiednio dobra- nym kolorze”. On i jego zespół byli tak zadowoleni z materiałów okładzinowych Rockpanel, że chcą jak najczęściej pracować z nimi w przyszłości. „Realizacja skomplikowanego planu montażu dla budynku biurowego przy użyciu jakiegokolwiek innego produktu byłaby niemoż- liwa – albo przynajmniej byłoby to dużo bardziej kłopotliwe”

Antracytowe odcienie

Zespół Ralfa Mangertsedera użył płyt Rockpanel Colours szarości antracytowej (RAL 7016) do wykonania okładziny galerii między biurowym a budynkiem technologii grzew- czych. Szarość przyjemnie kontrastuje z ciepłymi, brązowymi odcieniami obu budynków. Ulrich Brunner jest bardzo zado- wolony z rezultatów: „Cenimy indywidualność i kultywujemy wyjątkową pod każdym względem kulturę korporacyjną. Właśnie dlatego poświeciliśmy sporo czasu, by opracować bardzo wyróżniającą się, minimalistyczną fasadę, która podkreśla nasze piękne biura i przestrzenie wystawowe. Budynek jest imponujący, ale nie jest pompatyczny – tego właśnie chcieliśmy i tak go teraz odbierają goście”.

 

rockpanel