Wiemy, że ostateczny wygląd Twojego budynku zależy od wybranej metody mocowania. Mocowanie to nie tylko wymóg techniczny. Ma ono również kluczowe znaczenie dla realizacji Twojej wizji.

Płyty Rockpanel mogą być mocowane za pomocą wielu rodzajów elementów mocujących:

  • widocznych (wkręty i nity)
  • częściowo widocznych (gwoździe)
  • ukrytych (system klejony)

Zaletą systemu Rockpanel Lines² jest możliwość bezpiecznego mocowania za pomocą tradycyjnych gwoździ lub wkrętów albo za pomocą nowatorskiego zacisku Rockpanel, dającego efekt niewidocznego montażu, który nie wymaga nawiercania wstępnego ani użycia żadnych specjalnych narzędzi.

Single Family House with routed Rockpanel Woods exterior cladding in Marbach, Switzerland
Wszystkie elementy mocujące Rockpanel są dostępne z łbami w kolorach RAL, aby pasowały do wybranych kolorów płyt.

01

Wkręty

Wkręty Rockpanel do podkonstrukcji drewnianych

Wkręty Torx o długości 35 mm ze stali nierdzewnej z łbami Ø 9,6 mm. Dostępne z łbem w kolorzez stali nierdzewnej lub z powłoką w praktycznie dowolnym kolorze z palety RAL. Wkręty są dostarczane w pudełkach po 200 sztuk.

02

Nity

Nity do montażu na podkonstrukcjach aluminiowych

W celu zamocowania płyt Rockpanel do podkonstrukcji aluminiowej można posłużyć się nitami aluminiowymi w kolorze aluminium lub z łbem w powłoce barwnej. Specyfikacje nitów są przedstawione w naszych Europejskich Ocenach Technicznych (ETA).

03

Gwoździe

Gwoździe Rockpanel do podkonstrukcji drewnianych

Do częściowo widocznego mocowania na podkonstrukcji drewnianej proponujemy gwoździe pierścieniowe w 2 różnych długościach, ze stali nierdzewnej lub z powlekanym łbem płaskim Ø 6 mm. Gwoździe można zamówić w pudełkach po 200 sztuk lub na rolce.- gwoździe o długości 32 mm: Najczęściej stosowany gwóźdź Rockpanel, używany przy dowolnych zastosowaniach, np. wykonywaniu elewacji, podsufitek, okapow czy do wykończenia rynien. Gwoździe są dostępne w pudełkach lub na rolce. Gwóźdź ten może również posłużyć do montażu płyt Rockpanel Ply.- gwóźdź o długości 40 mm: Gwóźdź tego typu służy do montażu płyt Rockpanel o grubości 10 mm lub płyt mocowanych na zakładkę.

04

Rockpanel Lines² 10

Tradycyjne mocowanie Rockpanel Lines² 10 na podkonstrukcjach drewnianych

Płyty Rockpanel Lines² 10 z piórem i wpustem mogą być mocowane w sposób niewidoczny, co pozwala stworzyć estetyczny efekt rowków. W tym celu można posłużyć się:- gwoździami pierścieniowymi Rockpanel (EN10088, nr materiału 1.4401 lub 1.4578) w rozmiarach 2,1/2,3 x 27 z ultrapłaskim łbem. W celu osiągnięcia jeszcze lepszych wyników zalecamy wykonanie w piórze nawiertów za pomocą wiertła stalowego Ø 3 mm.- wkrętami 3,5x30 mm ze stali nierdzewnej z płaskimi łbami. Pióro winno zostać nawiercone za pomocą wiertła stalowego Ø 3,5 mm; należy też przygotować otwór, w którym schowa się płaski łeb wkrętu. Wierzch wkrętu powinien tworzyć równą powierzchnię z piórem. W celu uniknięcia napięcia przy mocowaniu pióra wkręt należy dokręcać do określonej granicy, sprawdzając, czy prawidłowo wchodzi w łatę drewnianą.

05

Deskowanie na zakładkę na podkonstrukcji drewnianiej

Niewidoczne mocowanie płyt w formie deskowania na zakładkę na podkonstrukcji drewnianej

Wkręty mogą być używane do prostego i bezstresowego mocowania okładzin Rockpanel w formie deskowania na zakładkę. Metoda ta pozwala demontować okładzinę, bez konieczności demontowania całej fasady.

Firma Bostik we współpracy z Rockpanel opracowała ognioodporny system montażu klejonego S970 PANELTACK S. System spełnia surowe wymagania ogniowe dla rozwiązań okładzin fasadowych i pozwala na uzyskanie klasyfikację reakcji na ogień B-s2, d0, przy klejeniu na:

  • podkonstrukcji drewnianej z użyciem paeka Rockpanel
  • podkonstrukcji aluminiowej

Postępuj zgodnie z instrukcjami firmy Bostik, aby bezpiecznie zamocować płyty Rockpanel. Jeśli wolisz używać innego systemu klejowego, sprawdź u dostawcy tego systemu czy jest on zalecany do klejenia płyt Rockpanel i postępuj zgodnie z instrukcjami i warunkami udzielanych przez niego gwarancji oraz posiadanych certyfikatów.

Sheffield Hallam University, in Sheffield, United Kingdom with glued and routed Rockpanel Colours exterior cladding